Projekt Výdejny potravinových bank

Potravinová pomoc bude dostupnější. Potravinové banky v České republice spouštějí síť Výdejen potravinové pomoci.

  • Potravinové banky budují společnou síť 150 výdejních míst.
  • Potravinová pomoc se dostane do míst, kde byla složitě dostupná nebo osobám, které pomoc potřebují a nedokázali ji dosud čerpat.
  • Podpoříme více než 50 000 potřebných lidí.

Tisková zpráva – Praha 18. července 2023 – Česká federace potravinových bank ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí spouští projekt Výdejen potravinové pomoci. Jedná se o výjimečný projekt, kdy se do stávající sítě patnácti potravinových bank po celé zemi buduje nová společná síť 150 výdejních míst. Tyto výdejny budou periodicky poskytovat potravinovou pomoc v místech, kde byla složitě dostupná, nebo dalším osobám, které pomoc potřebují a nedokázaly ji dosud čerpat.  Výdejny budou fungovat buď jako mobilní výdejní místa (tzv. pojízdné výdejny) nebo na statických místech ve větších městech, kde bude potravinová pomoc pravidelně vydávána potřebným.  

Za třicet let fungování potravinových bank v České republice se nám podařilo vybudovat velmi efektivní systém, který distribuuje neprodejné potraviny a základní hygienické zboží široké skupině lidí v nouzi. Jejich počet rok od roku narůstá a některé sociální skupiny potřebných nebo některá složitě dostupná místa jsme stále nebyli schopni zabezpečit. Proto potravinové banky spouští projekt Výdejen s dalšími 150 výdejními místy.uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank (ČFPB), a dodal: „Předpokládáme, že projektem podpoříme více než 50 000 potřebných lidí, již nyní na začátku projektu jsme rozdali potravinovou pomoc 2900 osobám. V současné době to vnímáme jako velmi společensky důležité“.  

„Potravinové banky jsou pro mne od počátku srdcovým projektem. Zvlášť v této době se ukazuje, jak důležitá je jejich systematická podpora, která nekončí u menších či větších dárců, ale existuje i jasná pomoc ze strany státu. MPSV proto podpořilo rozšíření sítě Výdejen potravinové pomoci, které tak nyní budou moci působit i v dalších místech a regionech. Chtěl bych také vyzvat všechny, kdo pomoc potravinovým bankám třeba zvažují, aby určitě neváhali. Je to způsob, jak přímo podpořit ty nejpotřebnější, kteří se ocitnou ve složitých životních situacích. Zároveň patří velký dík všem, kdo do potravinových bank přispívají, ať už finančně nebo materiálně,“ doplnil Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí ČR.

„Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského Úřadu Říčany dlouhodobě spolupracuje s Potravinovou bankou a využívá ji jako jednu z přímých a efektivních forem pomoci klientům, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Díky projektu mobilních výdejen potravin se pomoc stane dostupnější. V tomto směru již Říčany jako obec s rozšířenou působností spolupracují s ostatními obcemi,“ říká místostarostka Říčan Hana Špačková.

V České republice funguje síť 15 potravinových bank a federace provozuje Logistické centrum pro velké dary. Ve velmi úzké spolupráci s obchodními řetězci, výrobci a pěstiteli jsou neprodejné potraviny distribuovány potřebným. Potravinová pomoc je zaměřena zejména na seniory, rodiny v krizi, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, hendikepované občany či lidi bez domova. O tom, kdo má nárok čerpat potravinovou pomoc rozhodují sociální pracovníci obcí a neziskových organizací, potravinové banky neurčují potřebnost lidí, ale starají se o efektivní distribuci pomoci. Pro osoby ze všech cílových skupin projektu by měl projekt vytvořením sítě výdejních míst po celé ČR přinést zejména rychlé, efektivní, maximálně transparentní a bezpečné poskytnutí potravinové pomoci, a to bez nutnosti využívání sociálních služeb. 

Kontakt pro média: 

Vendula Seifertová

Česká federace potravinových bank

e-mail: v.seifertova@potravinovabanka.cz 

tel.: 602 539 483